Blog
06
02
2022

Kanzen ( かんぜん ) 完全 – Perfekcja

By ishi 0

Perfekcja. Zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie mogą być paraliżujące i w efekcie mogą doprowadzić do rezygnacji z ćwiczenia w ogóle.

Początek. Pamiętaj że każdy kiedyś zaczynał, nawet hachidan (8 dan), zanim osiągnął swój obecny poziom, również był pełnym wątpliwości początkującym. Nigdy nie jest za późno, by zacząć robić to co na co masz ochotę.

Akceptacja chwilowej regresji. Dążenie do perfekcji to również akceptacja rozbieżności w naszych występach i treningach. Jeśli chcesz podnieść swój poziom to nauka nowej umiejętności spowoduje czasową regresję. Wytrąci Cię z osiągniętej dotychczasowo równowagi. Nauka nowych umiejętności polega na wychodzeniu ze strefy komfortu. Ten proces zabiera czas. Korzyści z nowej wiedzy nie pojawią się, dopóki nie stanie się ona zintegrowaną częścią Ciebie. Jeśli pogodzisz się z czasowym spadkiem swoich umiejętności, już niedługo przekroczysz swój obecny poziom.

W zależności od twojego temperamentu i nawyków, możesz odpowiadać na inne bodźce. Przestrzeganie zasad pozwala na rozwój tylko do pewnego momentu, aby dalej się rozwijać próbuj nowych rzeczy. Trenowanie w kółko jednej rzeczy powoduje wejście w nawyk. Nawyk może być pozytywny i pomóc ci osiągnąć cel. Negatywne nawyki nie przyśpieszą rozwoju. Naucz się rozróżniać to co Ci pomaga, a co przeszkadza. Eksperymenty mogą doprowadzić cię do celu szybciej niż staranie się być doskonałym za każdym razem.

Balansuj swoje techniki uczenia, opierając się o wyznaczone cele. Tu i teraz skoncentruj się na dążeniu do perfekcji w wykonywanych ćwiczeniach – takim, które dopuszcza i akceptuje naturę błędu w procesie – zamiast dosłownie osiągać doskonałość.

Dążenie do perfekcji bez negatywnych pułapek, które mogą wystąpić w perfekcjonizmie, może być zdrowym podejściem do rozwoju. Ideę dążenia do perfekcji można zastosować w każdej dziedzinie. To co tak naprawdę doskonalimy, to nasze podejście do naszego celu i nasze podejście do życia.

Staram się stosować te zasady w swoim życiu, podczas treningów z moimi nauczycielami i kiedy sama prowadzę treningi.

頑張ってください! (がんばって ください – ganbatte kudasai) – Powodzenia, proszę, zrób co możesz!

Comment
0

Leave a reply