Blog
04
08
2023

Umysł początkującego 初心忘るべからず (しょしんわするべからず) – Zachowaj umysł początkującego

By ishi 0

Umysł Początkującego w Sztukach Walki: Nie Zapomnij O nastawieniu Początkującego

W świecie sztuk walki istnieje ważna i głęboka koncepcja znana jako „初心忘るべからず” (czytane jako „shoshin wasuru bekarazu”). To japońska fraza, która tłumaczona jest jako „Umysł Początkującego” lub dosłownie „Początkowy Umysł, Niezapomniany.” To pojęcie ma ogromne znaczenie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych praktyków sztuk walki. Zgłębimy znaczenie „Umysłu Początkującego” w kontekście sztuk walki i dlaczego warto go pielęgnować przez całą swoją praktykę.

Zrozumienie „Shoshin” – Umysłu Początkującego:
„Shoshin” oznacza dosłownie „Początkowy Umysł” lub „Umysł Początkującego.” To stan umysłu, który przypomina nam, że zawsze jesteśmy w procesie nauki. Nawet jeśli osiągniemy zaawansowany poziom umiejętności, zachowując „shoshin,” zachowujemy otwarty umysł gotowy do nauki i doskonalenia się.

Unikaj stagnacji:
W miarę jak stajemy się bardziej zaawansowani w sztukach walki, istnieje pokusa, aby się zatrzymać i ulec stagnacji. To może prowadzić do braku dalszego rozwoju. Umysł początkującego przypomina nam, że zawsze istnieje coś do studiowania i doskonalenia.

Eksploruj i Ewoluuj:
Umysł początkującego zachęca nas do eksplorowania różnych stylów, technik i podejść. Nie ograniczaj się jedynie do jednego zestawu umiejętności. Być może odkryjesz nowe aspekty sztuk walki, które zapewnią ci większy sukces lub satysfakcję.

Pokora i Szacunek:
Praktyka umysłu początkującego pomaga nam zachować pokorę wobec naszych instruktorów, współtrenujących i tradycji sztuk walki. Szacunek wobec innych jest fundamentalny w wielu sztukach walki.

Zachowaj Pasję:
Pamiętaj, dlaczego zaczęłeś trenować sztuki walki. To pasja i miłość do sztuk walki były twoją motywacją. Umysł początkującego pomaga ci zachować tę pasję przez całą swoją praktykę.

Sztuka Walki Jako Droga Życiowa:
Shoshin może być również przeniesiony na inne aspekty życia. Wartości, takie jak ciągłe uczenie się, pokora i otwarty umysł, pomagają nie tylko w sztukach walki, ale również w codziennym życiu.

Umysł Początkującego na Całe Życie:
Niezależnie od tego, ile lat trenujesz, zachowaj „shoshin.” To nie jest cecha, którą osiąga się i porzuca po osiągnięciu pewnego poziomu umiejętności. To mentalność, która może towarzyszyć ci przez całe życie.

„Umysł Początkującego” to koncepcja, która jest fundamentalna w świecie sztuk walki. Pielęgnowanie otwartego umysłu, gotowego do nauki i doskonalenia, pomaga nam osiągać sukcesy w praktyce sztuk walki i w życiu codziennym. Nie zapominaj o swoim duchu początkującego i trzymaj go zawsze przy sobie, niezależnie od tego, gdzie cię ta droga życia zaprowadzi.

Comment
0

Leave a reply